uMap - en to sv translation catalogue (90 entries)

en: Site is readonly for maintenance
sv: Webbplatsen är skrivskyddad för underhållsarbete.

en: name
sv: namn

en: description
sv: beskrivning

en: details
sv: detaljer

en: Link to a page where the licence is detailed.
sv: Länk till sida med detaljerad licens information.

en: URL template using OSM tile format
sv: URL-mall med OSM:s tile-format

en: Order of the tilelayers in the edit box
sv: Ordningen för tile-lager i redigeringsrutan

en: Only editable with secret edit link
sv: Redigering är bara tillåten med privat redigeringslänk

en: Everyone can edit
sv: Alla kan redigera

en: Everyone
sv: Alla

en: Owner only
sv: Enbart ägaren

en: Everyone (public)
sv: Alla (publik)

en: Anyone with link
sv: Alla med en länk

en: Blocked
sv: Låst

en: center
sv: centrera

en: zoom
sv: zooma

en: locate
sv: lokalisera

en: Locate user on load?
sv: Lokalisera användaren vid uppstart?

en: Choose the map licence.
sv: Välj licens för kartan.

en: licence
sv: licens

en: owner
sv: ägare

en: editors
sv: redaktörer

en: edit status
sv: redigeringsstatus

en: share status
sv: delningsstatus

en: settings
sv: inställningar

en: Clone of
sv: Kopia av

en: display on load
sv: visa vid uppstart

en: Display this layer on load.
sv: Visa detta lager från start.

en: Browse %(current_user)s's maps
sv: Bläddra bland %(current_user)ss kartor

en: %(current_user)s has no maps.
sv: %(current_user)s har inga kartor.

en: uMap lets you create maps with OpenStreetMap layers in a minute and embed them in your site.
sv: Med uMap kan du på minuter skapa egna kartor med OpenStreetMap-lager och bädda in dem på din webbsida.

en: Login
sv: Logga in

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
sv: Med uMap kan du på minuter skapa egna kartor med <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> lager och sedan bädda in dem på din webbsida.

en: Choose the layers of your map
sv: Välj lager för din karta

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
sv: Lägg till POI:er, markörer, linjer, polygoner...

en: Manage POIs colours and icons
sv: Ändra färger och ikoner för POI:er

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
sv: Hantera kartalternativ: visa en minikarta, lokalisera användaren...

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
sv: Importera strukturerad geodata (geojson, gpx, kml, osm...)

en: Choose the license for your data
sv: Välj licens för dina data

en: Embed and share your map
sv: Bädda in och dela din karta

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
sv: Och det är <a href="%(repo_url)s">öppen källkod</a>!

en: Create a map
sv: Skapa en karta

en: Play with the demo
sv: Lek med demotjänsten

en: This instance of uMap is currently in read only mode, no creation/edit is allowed.
sv: Denna instans av uMap är för tillfället låst i visningsläge, ingen redigering är tillåten.

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
sv: Det här är en demo-instans, som används för tester och förhandsversioner. Om du behöver en stabil instans, använd <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. Du kan också vara värd för din egen instans med <a href="%(repo_url)s">öppen källkod</a>!

en: Help
sv: Hjälp

en: Map of the uMaps
sv: Karta över uMap-kartor.

en: Get inspired, browse maps
sv: Inspireras av andra kartor

en: You are logged in. Continuing...
sv: Du är nu inloggad. Fortsätter...

en: by
sv: av

en: More
sv: Mer

en: Name
sv: Namn

en: Last save
sv: Senast sparad

en: Owner
sv: Ägare

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Share
sv: Dela

en: Edit
sv: Redigera

en: Download
sv: Ladda ned

en: Starred maps
sv: Stjärnmärkta kartor

en: Log in
sv: Logga in

en: Sign in
sv: Logga in

en: About
sv: Om

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Log out
sv: Logga ut

en: Password change
sv: Byte av lösenord

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sv: Fyll i ditt nuvarande lösenord för säkerhets skull, och sedan ditt nya lösenord två gånger så vi kan undvika felskrivningar.

en: Old password
sv: Nuvarande lösenord

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password confirmation
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Change my password
sv: Ändra mitt lösenord

en: Password change successful
sv: Lösenordet har ändrats!

en: Your password was changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: %(count)s map found: | %(count)s maps found:
sv[0]: %(count)s karta hittades:
sv[1]: %(count)s kartor hittades:

en: No map found.
sv: Ingen karta hittades.

en: Latest created maps
sv: Senast skapade kartor

en: Search maps
sv: Sök karta

en: Search
sv: Sök

en: Search my maps
sv: Sök i mina kartor

en: You have no map yet.
sv: Du har ingen karta än.

en: View the map
sv: Se kartan

en: Map editors updated with success!
sv: Kartans redaktörer har uppdaterats!

en: The uMap edit link for your map: %(map_name)s
sv: Redigeringslänken för din uMap-karta: %(map_name)s

en: Here is your secret edit link: %(link)s
sv: Här är din hemliga redigeringslänk: %(link)s

en: Email sent to %(email)s
sv: Ett mejl har skickats till %(email)s

en: Only its owner can delete the map.
sv: Bara ägaren kan radera kartan.

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
sv: Din karta har kopierats! Om du vill redigera den här kartan från en annan dator, använd denna länk: %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
sv: Grattis, din karta har kopierats!

en: Layer successfully deleted.
sv: Lagret har raderats.
