uMap - en to fr translation catalogue (176 entries)

en: CSV Export
fr: Export CSV

en: This map is not publicly available
fr: Cette carte n'est pas publique

en: Site is readonly for maintenance
fr: Le site est en lecture seule pour maintenance.

en: Using “%(name)s” to authenticate is deprecated and will be removed soon. Please configure another provider below before losing access to your account and maps. Then, please logout and login again with the new provider.
fr: L’utilisation de “%(name)s” pour s’authentifier est dépréciée et sera bientôt rendue impossible. Veuillez configurer un nouveau fournisseur ci-dessous avant de perdre l’accès à votre compte et à vos cartes. Puis veuillez vous déconnecter et reconnecter avec le nouveau fournisseur.

en: name
fr: nom

en: details
fr: détails

en: Link to a page where the licence is detailed.
fr: Lien vers une page détaillant la licence.

en: URL template using OSM tile format
fr: Modèle d'URL au format des tuiles OSM

en: Order of the tilelayers in the edit box
fr: Ordre des calques de tuiles dans le panneau de modification

en: Only editable with secret edit link
fr: Modifiable seulement avec le lien de modification secret

en: Everyone can edit
fr: Tout le monde peut modifier

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Editors and team only
fr: Éditeurs et équipe seulement

en: Owner only
fr: Propriétaire uniquement

en: Draft (private)
fr: Brouillon (privé)

en: Everyone (public)
fr: Tout le monde (public)

en: Anyone with link
fr: Quiconque a le lien

en: Blocked
fr: Bloquée

en: Deleted
fr: Supprimé

en: center
fr: centre

en: locate
fr: géolocaliser

en: Locate user on load?
fr: Géolocaliser l'utilisateur au chargement ?

en: Choose the map licence.
fr: Choisir une licence pour la carte

en: owner
fr: créateur

en: editors
fr: éditeurs

en: team
fr: équipe

en: edit status
fr: statut de modification

en: share status
fr: qui a accès

en: settings
fr: réglages

en: Clone of
fr: Clone de

en: Inherit
fr: Par défaut

en: display on load
fr: afficher au chargement.

en: Display this layer on load.
fr: Afficher ce calque au chargement.

en: Art and Culture
fr: Art et culture

en: Cycling
fr: Vélo

en: Business
fr: Économie

en: Environment
fr: Environnement

en: Education
fr: Éducation

en: Food and Agriculture
fr: Nourriture et agriculture

en: Geopolitics
fr: Géopolitique

en: Health
fr: Santé

en: Hiking
fr: Rando

en: History
fr: Histoire

en: Public sector
fr: Secteur public

en: Shopping
fr: Commerces

en: Sport and Leisure
fr: Sport et loisirs

en: Travel
fr: Voyage

en: Tourism
fr: Tourisme

en: <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">Find out here the documentation</a> on how to manage map’s permissions.
fr: Vous pouvez <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">consulter la documentation</a> sur la gestion des permissions de la carte.

en: ← Go to the homepage
fr: ← Retour à la page d'accueil

en: 404 Page Not Found
fr: 404 Page Non Trouvée

en: %(current_user)s’s maps
fr: Cartes de %(current_user)s

en: Browse %(current_user)s's maps
fr: Consulter les cartes de %(current_user)s

en: %(current_user)s has no maps.
fr: %(current_user)s n'a aucune carte.

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Save
fr: Enregistrer

en: Your current providers
fr: Vos fournisseurs associés

en: Connect to another provider
fr: Associer un autre fournisseur

en: It's a good habit to connect your account to more than one provider, in case one provider becomes unavailable, temporarily or even permanently.
fr: C'est une bonne habitude d'avoir plusieurs fournisseurs d'identité, notamment dans le cas où l'un d'eux deviendrait inaccessible, temporairement ou même définitivement.

en: %(current_user)s’s starred maps
fr: Favoris de %(current_user)s

en: Browse %(current_user)s's starred maps
fr: Consulter les cartes favorites de %(current_user)s

en: %(current_user)s has no starred maps yet.
fr: %(current_user)s n'a aucune carte favorite.

en: uMap lets you create maps with OpenStreetMap layers in a minute and embed them in your site.
fr: uMap permet de créer des cartes personnalisées sur des fonds OpenStreetMap en un instant et les afficher dans votre site.

en: Login
fr: Connexion

en: To save and easily find your maps, identify yourself.
fr: Pour enregistrer et retrouver vos cartes, identifiez-vous.

en: Please log in with your account:
fr: Identifiez-vous avec votre compte :

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Please choose a provider:
fr: Choisissez un fournisseur :

en: About
fr: À propos

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
fr: uMap permet de créer des cartes personnalisées sur des fonds <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> en un instant et les afficher dans votre site.

en: Choose the layers of your map
fr: Choisir les fonds pour votre carte

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
fr: Ajouter des points d'intérêt : marqueurs, lignes, polygones...

en: Manage POIs colours and icons
fr: Choisir la couleur et les icônes

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
fr: Gérer les options de la carte : afficher une minicarte, géolocaliser l'utilisateur...

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
fr: Importer des données géographiques en masse (geojson, gpx, kml, osm...)

en: Choose the license for your data
fr: Choisir la licence de vos données

en: Embed and share your map
fr: Exporter et partager votre carte

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
fr: Et c'est <a href="%(repo_url)s">open source</a> !

en: Create a map
fr: Créer une carte

en: Play with the demo
fr: Tester la démo

en: Close
fr: Fermer

en: Pro-tip: to easily find back your maps, <a href="%(login_url)s" target="_blank">create an account</a> or <a href="%(login_url)s" target="_blank">log in</a>.
fr: Astuce : pour retrouver facilement vos cartes, <a href="%(login_url)s" target="_blank">créez un compte</a> ou <a href="%(login_url)s" target="_blank">identifiez-vous</a>.

en: Here is your secret link to edit the map, please keep it safe:
fr: Ceci est le lien d'édition secret, gardez-le en lieu sûr :

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: Enter your email address to receive the secret link:
fr: Entrez votre courriel pour recevoir le lien secret :

en: Email
fr: Courriel

en: Send me the link
fr: Envoyer le lien

en: See their edits in another tab
fr: Voir leurs changements dans un nouvel onglet

en: Keep your changes and loose theirs
fr: Garder mes changements et écraser les leurs

en: Keep their changes and loose yours
fr: Garder leurs changements et écraser les miens

en: This instance of uMap is currently in read only mode, no creation/edit is allowed.
fr: uMap est actuellement en mode lecture seule, aucune création ou modification n'est possible.

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
fr: Il s'agit d'un site de démonstration, utilisé pour les tests et validation avant diffusion. Si vous avez besoin d'une version stable, utilisez plutôt <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. Vous pouvez aussi mettre en place votre propre version, c'est <a href="%(repo_url)s">open source</a> !

en: An OpenStreetMap project
fr: Un projet OpenStreetMap

en: Hosted by
fr: Hébergé par

en: Help
fr: Aide

en: My Maps (%(count)s)
fr: Mes cartes (%(count)s)

en: My Maps
fr: Mes cartes

en: My profile
fr: Mon profil

en: My teams
fr: Mes équipes

en: Map of the uMaps
fr: La carte des uMaps

en: Get inspired, browse maps
fr: Naviguer dans les cartes

en: You are logged in. Continuing...
fr: Vous êtes maintenant identifié. Merci de patienter...

en: by
fr: par

en: See the map
fr: Voir la carte

en: More
fr: Plus

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Who can see
fr: Qui peut voir

en: Who can edit
fr: Qui peut modifier

en: Last save
fr: Dernière modification

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Open preview
fr: Ouvrir l'aperçu

en: Share
fr: Partager

en: Edit
fr: Éditer

en: Download
fr: Télécharger

en: Clone
fr: Cloner

en: Delete
fr: Supprimer

en: first
fr: début

en: previous
fr: précédente

en: Page %(maps_number)s of %(num_pages)s
fr: Page %(maps_number)s de %(num_pages)s

en: next
fr: suivante

en: last
fr: fin

en: Lines per page: %(per_page)s
fr: Lignes par page : %(per_page)s

en: %(count)s maps
fr: %(count)s cartes

en: My Dashboard
fr: Mon espace

en: Starred maps
fr: Favoris

en: Log in
fr: Connexion

en: Sign in
fr: Créer un compte

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Password change
fr: Changer le mot de passe

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fr: Merci de renseigner votre mot de passe actuel, puis deux fois le nouveau.

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password confirmation
fr: Confirmation du nouveau mot de passe

en: Change my password
fr: Changer de mot de passe

en: Password change successful
fr: Le mot de passe a été modifié

en: Your password was changed.
fr: Votre mot de passe a été modifié

en: Explore maps
fr: Explorer les cartes

en: %(count)s map found: | %(count)s maps found:
fr[0]: %(count)s carte trouvée:
fr[1]: %(count)s cartes trouvées:
fr[2]: %(count)s cartes trouvées :

en: No map found.
fr: Aucune carte trouvée.

en: Latest created maps in category
fr: Dernières cartes créées dans la catégorie

en: Latest created maps
fr: Dernières cartes créées.

en: Search maps
fr: Chercher des cartes

en: Any category
fr: Toutes catégories

en: Search
fr: Chercher

en: Team deletion
fr: Suppression d'équipe

en: %(current_team)s’s maps
fr: Cartes de %(current_team)s

en: Browse %(current_team)s's maps
fr: Les cartes de %(current_team)s

en: %(current_team)s has no public maps.
fr: %(current_team)s n'a pas de cartes publiques

en: Create or edit a team
fr: Créer ou modifier une équipe

en: Delete this team
fr: Supprimer cette équipe

en: Add user
fr: Ajouter un membre

en: Search my maps
fr: Chercher dans mes cartes

en: Map’s title
fr: Titre de la carte

en: Download %(count)s maps
fr: Télécharger %(count)s cartes

en: You have no map yet.
fr: Vous n'avez pas encore de carte.

en: My Teams
fr: Mes équipes

en: Users
fr: Membres

en: New team
fr: Nouvelle équipe

en: Cannot delete a team with more than one member
fr: Impossible de supprimer une équipe ayant plus d'un membre

en: Team “%(name)s” has been deleted
fr: L'équipe «%(name)s» a été supprimée

en: View the map
fr: Voir la carte

en: See full screen
fr: Plein écran

en: Map editors updated with success!
fr: Éditeurs de la carte mis à jour !

en: The uMap edit link for your map: %(map_name)s
fr: Le lien d'édition uMap pour votre carte : %(map_name)s

en: Here is your secret edit link: %(link)s
fr: Voici votre lien d'édition secret : %(link)s

en: Can't send email to %(email)s
fr: Impossible d'envoyer un courriel vers %(email)s

en: Email sent to %(email)s
fr: Courriel envoyé à %(email)s

en: Only its owner can delete the map.
fr: Seul le créateur de la carte peut la supprimer.

en: Map successfully deleted.
fr: La carte a bien été supprimée.

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
fr: Votre carte a été dupliquée ! Si vous souhaitez la modifier depuis un autre ordinateur, veuillez utiliser ce lien : %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
fr: Votre carte a été dupliquée !

en: Layer successfully deleted.
fr: Calque supprimé.

en: Permissions updated with success!
fr: Les permissions ont bien été modifiées !
