uMap - en to it translation catalogue (153 entries)

en: CSV Export
it: Esporta CSV

en: This map is not publicly available
it: La mappa non è disponibile pubblicamente

en: Site is readonly for maintenance
it: Il sito in sola lettura per manutenzione

en: name
it: nome

en: description
it: descrizione

en: details
it: dettagli

en: Link to a page where the licence is detailed.
it: Link alla pagina con i dettagli della licenza

en: URL template using OSM tile format
it: Modello dell'URL usando il formato delle tile OSM

en: Order of the tilelayers in the edit box
it: Ordine degli sfondi (tilelayers) nel box di modifica

en: Only editable with secret edit link
it: Modificabile solo con il link segreto

en: Everyone can edit
it: Chiunque può modificare

en: Everyone
it: Chiunque

en: Editors and team only
it: Soltanto editor e team

en: Owner only
it: Solo chi ha la proprietà

en: Draft (private)
it: Bozza (privata)

en: Everyone (public)
it: Chiunque (pubblico)

en: Anyone with link
it: Chiunque abbia il link

en: Blocked
it: Bloccata

en: Deleted
it: Eliminato

en: center
it: centra

en: locate
it: localizza

en: Locate user on load?
it: Geolocalizzare l'utente al caricamento?

en: Choose the map licence.
it: Scegliere una licenza per la mappa.

en: licence
it: licenza

en: owner
it: proprietario

en: editors
it: contributore

en: edit status
it: stato della modifica

en: share status
it: stato condivisione

en: settings
it: impostazioni

en: Clone of
it: Duplicata da

en: display on load
it: mostra al caricamento

en: Display this layer on load.
it: Visualizza questo layer al caricamento.

en: <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">Find out here the documentation</a> on how to manage map’s permissions.
it: <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">Qui si trova la documentazione</a>su come gestire i permessi delle mappe.

en: ← Go to the homepage
it: ← Torna alla pagina principale

en: 404 Page Not Found
it: 404 Pagina Non Trovata

en: %(current_user)s’s maps
it: Mappe di %(current_user)s

en: Browse %(current_user)s's maps
it: Vedi le mappe di %(current_user)s

en: %(current_user)s has no maps.
it: %(current_user)s non ha mappe.

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Save
it: Salva

en: Your current providers
it: I tuoi fornitori attuali

en: Connect to another provider
it: Collegati ad un altro fornitore

en: It's a good habit to connect your account to more than one provider, in case one provider becomes unavailable, temporarily or even permanently.
it: È una buona abitudine connettere il tuo account a più di un fornitore, nel caso in cui un fornitore diventi non disponibile, temporaneamente o addirittura permanentemente.

en: Browse %(current_user)s's starred maps
it: Sfoglia le mappe selezionate da %(current_user)s

en: %(current_user)s has no starred maps yet.
it: %(current_user)snon ha ancora selezionato mappe

en: uMap lets you create maps with OpenStreetMap layers in a minute and embed them in your site.
it: uMap ti permette di creare mappe con OpenStreetMap come sfondo in un minuto e di integrarle nel tuo sito.

en: To save and easily find your maps, identify yourself.
it: Identificati per salva re e trovare facilmente le tue mappe

en: Please log in with your account:
it: Accedi al sito con il tuo account:

en: Username
it: Nome utente

en: Please choose a provider:
it: Scegli un fornitore

en: About
it: Informazioni

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
it: uMap ti permette di creare mappe con layer <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> in un minuto e inserirle nel tuo sito.

en: Choose the layers of your map
it: Seleziona un layer per la propria mappa

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
it: Aggiungi POI: marcatori, linee, poligoni...

en: Manage POIs colours and icons
it: Scegli colori ed icone dei POI

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
it: Aggiungi opzioni alla mappa: mappa panoramica, geolocalizzazione di un utente al caricamento ...

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
it: importa in automatico dati geostrutturati (geojson, gpx, kml, osm ...)

en: Choose the license for your data
it: Scegli la licenza per i tuoi dati

en: Embed and share your map
it: Includi nel suo sito e condividi la mappa creata

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
it: Ed è  <a href="%(repo_url)s">software libero</a>!

en: Create a map
it: Crea una mappa

en: Play with the demo
it: Gioca con la demo

en: Close
it: Chiudi

en: Pro-tip: to easily find back your maps, <a href="%(login_url)s" target="_blank">create an account</a> or <a href="%(login_url)s" target="_blank">log in</a>.
it: Pro-tip: per trovare facilmente le tue mappe, <a href="%(login_url)s" target="_blank">crea un account</a> o <a href="%(login_url)s" target="_blank">effettua il log in</a>.

en: Here is your secret link to edit the map, please keep it safe:
it: Ecco il tuo link segreto per modificare la mappa, fa attenzione a tenerlo al sicuro:

en: Copy link
it: Copia link

en: Enter your email address to receive the secret link:
it: Fornisci la tua email per ricevere il link segreto:

en: Send me the link
it: Inviami il link

en: See their edits in another tab
it: Vedi le loro modifiche in un'altra scheda

en: Keep your changes and loose theirs
it: Mantieni i tuoi cambiamenti e perdi i precedenti

en: Keep their changes and loose yours
it: Mantieni i loro cambiamenti e perdi i tuoi

en: This instance of uMap is currently in read only mode, no creation/edit is allowed.
it: Questa istanza di uMap è attualmente in modalità di sola lettura, non è consentita alcuna creazione/modifica.

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
it: Questa è una demo da utilizzare solo per test e prototipi. Qualora sia necessaria una versione stabile si deve utilizzare l'indirizzo <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. Chiunque inoltre può crearsi una propria istanza, uMap è  <a href="%(repo_url)s">software libero</a>!

en: An OpenStreetMap project
it: Un progetto OpenStreetMap

en: version
it: versione

en: Hosted by
it: Ospitato da

en: Contact
it: Contatto

en: Help
it: Aiuto

en: My Maps (%(count)s)
it: Le mie mappe (%(count)s)

en: My Maps
it: Le mie mappe

en: My profile
it: Mio profilo

en: My teams
it: I miei team

en: Map of the uMaps
it: Mappe create con uMap

en: Get inspired, browse maps
it: Prendi ispirazione, visualizza mappe

en: You are logged in. Continuing...
it: Utente loggato. Continuare...

en: by
it: di

en: More
it: Altre mappe

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Who can see
it: Chi può vedere

en: Who can edit
it: Chi può modificare

en: Last save
it: Ultimo salvataggio

en: Owner
it: Proprietario

en: Actions
it: Azioni

en: Open preview
it: Apri anteprima

en: Share
it: Condividi

en: Edit
it: Modifica

en: Clone
it: Clona

en: Delete
it: Elimina

en: first
it: primo

en: previous
it: precedente

en: Page %(maps_number)s of %(num_pages)s
it: Pagina %(maps_number)s di %(num_pages)s

en: next
it: prossimo

en: last
it: ultimo

en: Lines per page: %(per_page)s
it: Linee per pagina: %(per_page)s

en: %(count)s maps
it: %(count)s mappe

en: My Dashboard
it: Mia Dashboard

en: Starred maps
it: Mappe selezionate

en: Log in
it: Accedi

en: Sign in
it: Registrati

en: Change password
it: Cambia password

en: Log out
it: Esci

en: Password change
it: Cambia password

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Per motivi di sicurezza inserire  la vecchia password, poi inserire quella nuova due volte così da verificare che sia stata scritta correttamente

en: Old password
it: Password vecchia

en: New password
it: Nuova password

en: New password confirmation
it: Conferma della nuova password

en: Change my password
it: Cambia la mia password

en: Password change successful
it: Cambio della password effettuato con successo!

en: Your password was changed.
it: La tua password è stata cambiata.

en: Explore maps
it: Esplora mappe

en: %(count)s map found: | %(count)s maps found:
it[0]: %(count)s mappa trovata
it[1]: %(count)s mappe trovate
it[2]: %(count)s mappe trovate:

en: No map found.
it: Nessuna mappa trovata.

en: Latest created maps
it: Ultime mappe create

en: Search maps
it: Cerca mappe

en: Search
it: Cerca

en: Browse %(current_team)s's maps
it: Sfoglia mappe team %(current_team)s

en: %(current_team)s has no public maps.
it: %(current_team)snon ha mappe pubbliche

en: Create or edit a team
it: Crea o modifica un team

en: Delete this team
it: Elimina questo team

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Search my maps
it: Cerca nelle mie mappe

en: Map’s title
it: Titolo della mappa

en: Download %(count)s maps
it: Scarica %(count)s mappe

en: You have no map yet.
it: Non hai ancora alcuna mappa.

en: My Teams
it: I miei team

en: Users
it: Utenti

en: New team
it: Nuovo team

en: Cannot delete a team with more than one member
it: Non si può eliminare un team con più di un membro

en: Team “%(name)s” has been deleted
it: il team "%(name)s" è stato cancellato

en: View the map
it: Visualizza la mappa

en: See full screen
it: Vedi a schermo interno

en: Map editors updated with success!
it: Aggiornato l'elenco degli editor abilitati alla modifica della mappa!

en: The uMap edit link for your map: %(map_name)s
it: Link uMap per la modifica della tua mappa: %(map_name)s

en: Here is your secret edit link: %(link)s
it: Qui il tuo link segreto: %(link)s

en: Can't send email to %(email)s
it: Non riesco ad inviare email a 1%(email)s

en: Email sent to %(email)s
it: Email inviata a %(email)s

en: Only its owner can delete the map.
it: Solo il proprietario può eliminare la mappa.

en: Map successfully deleted.
it: La mappa è stata eliminata definitivamente.

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
it: La mappa è stata clonata! Per modificarla usando un altro computer, si deve utilizzare questo link: %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
it: Perfetto, la tua mappa è stata clonata!

en: Layer successfully deleted.
it: Layer eliminato correttamente

en: Permissions updated with success!
it: Autorizzazioni aggiornate con successo!
