uMap - en to da translation catalogue (64 entries)

en: Site is readonly for maintenance
da: Webstedet er skrivebeskyttet pga. vedligeholdelse

en: name
da: navn

en: description
da: beskrivelse

en: details
da: detaljer

en: Link to a page where the licence is detailed.
da: Link til en side hvor der er flere oplysninger om licensen.

en: URL template using OSM tile format
da: URL-skabelon i OSM flise-format

en: Order of the tilelayers in the edit box
da: Rækkefølge af flise-lag i redigeringsboksen

en: Only editable with secret edit link
da: Er kun redigerbart med et hemmeligt link

en: Everyone can edit
da: Alle kan redigere

en: locate
da: lokaliser

en: Locate user on load?
da: Lokaliser brugeren ved indlæsning?

en: Choose the map licence.
da: Vælg kortlicensen.

en: licence
da: licens

en: owner
da: ejer

en: editors
da: redaktører

en: edit status
da: redigeringsstatus

en: share status
da: delingsstatus

en: settings
da: indstillinger

en: Clone of
da: Kloning af

en: display on load
da: vis ved indlæsning

en: Display this layer on load.
da: Vis dette lag ved indlæsning.

en: Browse %(current_user)s's maps
da: Gennemse %(current_user)ss kort

en: %(current_user)s has no maps.
da: %(current_user)s har ingen kort.

en: Login
da: Log ind

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
da: uMap gør det muligt at oprette kort med <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a>-lag på et øjeblik, og indlejre dem på dit websted.

en: Choose the layers of your map
da: Vælg lag til dit kort

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
da: Tilføj POI'er: markører, linjer, polygoner...

en: Manage POIs colours and icons
da: Håndter farver og ikoner for POI'er

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
da: Håndter kortindstillinger: vis et miniaturekort, lokaliser brugeren ved indlæsning...

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
da: Batchimport af geostrukturerede data (geojson, gpx, kml, osm...)

en: Choose the license for your data
da: Vælg en licens til dine geodata

en: Embed and share your map
da: Indlejr og del dit kort

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
da: Og det er <a href="%(repo_url)s">open source</a>!

en: Create a map
da: Lav et kort

en: Play with the demo
da: Leg med demoen

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
da: Dette er en demo-instans som bruges til test og at forhåndsudrulle frigivelser. Hvis du har brug for en mere stabil instans, så brug <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>.  Du kan også drive din helt egen instans, det er <a href="%(repo_url)s">open source</a>!

en: Map of the uMaps
da: Kort over uMaps

en: Get inspired, browse maps
da: Bliv inspireret, gennemse kort

en: You are logged in. Continuing...
da: Du er logget ind. Fortsætter...

en: by
da: af

en: More
da: Mere

en: Log in
da: Log ind

en: Sign in
da: Opret konto

en: About
da: Om

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Log out
da: Log ud

en: Password change
da: Ændring af adgangskode

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Af sikkerhedshensyn skal du indtaste din gamle adgangskode, dernæst indtastes den nye adgangskode to gange, så vi kan være sikre på, at du har skrevet den korrekt.

en: Old password
da: Gammel adgangskode

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password confirmation
da: Bekræft ny adgangskode

en: Change my password
da: Ændr min adgangskode

en: Password change successful
da: Adgangskode ændret

en: Your password was changed.
da: Din adgangskode blev ændret.

en: Search maps
da: Søg i kortene

en: Search
da: Søg

en: View the map
da: Vis kortet

en: Map editors updated with success!
da: Kortredaktører blev opdateret!

en: Only its owner can delete the map.
da: Kun ejeren kan slette kortet.

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
da: Dit kort er klonet! Hvis du ønsker at redigere kortet fra en anden computer, så brug følgende link: %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
da: Tillykke, dit kort er klonet!

en: Layer successfully deleted.
da: Lag blev slettet.
