uMap - en to cs_CZ translation catalogue (161 entries)

en: This map is not publicly available
cs_CZ: Tato mapa není veřejně dostupná

en: Site is readonly for maintenance
cs_CZ: Stránka je jen ke čtení kvůli údržbě

en: name
cs_CZ: název

en: description
cs_CZ: popis

en: details
cs_CZ: podrobnosti

en: Link to a page where the licence is detailed.
cs_CZ: Odkaz na stránku s podrobnějším popisem licence.

en: URL template using OSM tile format
cs_CZ: Vzor URL ve formátu pro dlaždice OSM

en: Order of the tilelayers in the edit box
cs_CZ: Pořadí vrstev při editaci

en: Only editable with secret edit link
cs_CZ: Lze upravovat jen pomocí tajného odkazu

en: Everyone can edit
cs_CZ: Kdokoli může editovat

en: Everyone
cs_CZ: Kdokoli

en: Editors and team only
cs_CZ: Pouze pro editory a tým

en: Owner only
cs_CZ: Jen vlastník

en: Draft (private)
cs_CZ: Koncept (soukromý)

en: Everyone (public)
cs_CZ: Kdokoli (veřejná)

en: Anyone with link
cs_CZ: Kdokoli kdo má odkaz

en: Blocked
cs_CZ: Blokováno

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: center
cs_CZ: střed

en: zoom
cs_CZ: přiblížení

en: locate
cs_CZ: lokalizuj

en: Locate user on load?
cs_CZ: Najdi poluhu uživatele na startu?

en: Choose the map licence.
cs_CZ: Vyberte si licenci mapy.

en: owner
cs_CZ: vlastník

en: editors
cs_CZ: přispěvovatelé

en: team
cs_CZ: tým

en: edit status
cs_CZ: kdo může provádět úpravy

en: share status
cs_CZ: nastavení sdílení

en: settings
cs_CZ: nastavení

en: Clone of
cs_CZ: Kopie

en: Inherit
cs_CZ: Zdědit

en: display on load
cs_CZ: zobrazit při startu

en: Display this layer on load.
cs_CZ: Zobrazit tuto vrstvu na startu.

en: <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">Find out here the documentation</a> on how to manage map’s permissions.
cs_CZ: <a href="https://discover.umap-project.org/support/faq/#map-statuses" target="_blank">Zde naleznete dokumentaci</a> ke správě oprávnění mapy.

en: ← Go to the homepage
cs_CZ: ← Přejít na domovskou stránku

en: 404 Page Not Found
cs_CZ: 404 Stránka nenalezena

en: %(current_user)s’s maps
cs_CZ: mapy %(current_user)s

en: Browse %(current_user)s's maps
cs_CZ: Prohlížej si mapy uživatele %(current_user)s'

en: %(current_user)s has no maps.
cs_CZ: %(current_user)s nemá mapy.

en: My Profile
cs_CZ: Můj profil

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Your current providers
cs_CZ: Vaši současní poskytovatelé

en: Connect to another provider
cs_CZ: Připojit se k jinému poskytovateli

en: It's a good habit to connect your account to more than one provider, in case one provider becomes unavailable, temporarily or even permanently.
cs_CZ: Je dobrým zvykem připojit svůj účet k více poskytovatelům pro případ, že by jeden z nich byl dočasně nebo dokonce trvale nedostupný.

en: %(current_user)s’s starred maps
cs_CZ: mapy s hvězdičkami %(current_user)s

en: Browse %(current_user)s's starred maps
cs_CZ: Prohlížet mapy označené hvězdičkou uživatele %(current_user)s

en: %(current_user)s has no starred maps yet.
cs_CZ: %(current_user)s nemá zatím žádné mapy označené hvězdičkou.

en: uMap lets you create maps with OpenStreetMap layers in a minute and embed them in your site.
cs_CZ: uMap umožňuje vytvářet mapy s vrstvami OpenStreetMap za okamžik a vložit je do svých stránek.

en: Login
cs_CZ: Přihlásit se

en: To save and easily find your maps, identify yourself.
cs_CZ: Chcete-li své mapy uložit a snadno je najít, identifikujte se.

en: Please log in with your account:
cs_CZ: Přihlaste se prosím k účtu:

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Please choose a provider:
cs_CZ: Vyberte poskytovatele mapy:

en: About
cs_CZ: O uMap

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
cs_CZ: uMap umožňuje vytvářet mapy s vrstvami <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> za okamžik a vložit je do svých stránek.

en: Choose the layers of your map
cs_CZ: Vyberte si vrstvy své mapy.

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
cs_CZ: Přidejte značky, čáry, trasy, oblasti.

en: Manage POIs colours and icons
cs_CZ: Vyberte si barvy a grafické styly

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
cs_CZ: Nastavte další možnosti - minimapu, lokalizaci uživatele, ...

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
cs_CZ: Import existujících geodat v mnoha formátech (geojson, gpx, kml, osm...)

en: Choose the license for your data
cs_CZ: Vyberte si licenci pro svá data

en: Embed and share your map
cs_CZ: Sdílejte a vložte svou mapu do jiných webů

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
cs_CZ: A je to celé <a href="%(repo_url)s">open source</a>!

en: Create a map
cs_CZ: Vytvořit mapu

en: Play with the demo
cs_CZ: Vyzkoušejte si to hned

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Pro-tip: to easily find back your maps, <a href="%(login_url)s" target="_blank">create an account</a> or <a href="%(login_url)s" target="_blank">log in</a>.
cs_CZ: Tip pro uživatele: Chcete-li snadno najít zpět své mapy, <a href="%(login_url)s" target="_blank">vytvořte si účet</a> nebo se <a href="%(login_url)s" target="_blank">přihlaste</a>.

en: Here is your secret link to edit the map, please keep it safe:
cs_CZ: Zde je váš tajný odkaz pro úpravu mapy, prosím, mějte ho v bezpečí:

en: Copy link
cs_CZ: Zkopírovat odkaz

en: Enter your email address to receive the secret link:
cs_CZ: Zadejte svou e-mailovou adresu, abyste obdrželi tajný odkaz:

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Send me the link
cs_CZ: Pošlete mi odkaz

en: See their edits in another tab
cs_CZ: Zobrazit jejich úpravy na jiné kartě

en: Keep your changes and loose theirs
cs_CZ: Ponechte si své změny a opusťte cizí

en: Keep their changes and loose yours
cs_CZ: Ponechte si jejich změny a opusťte své

en: This instance of uMap is currently in read only mode, no creation/edit is allowed.
cs_CZ: Tato instance uMap je aktuálně v režimu pouze pro čtení, není povoleno žádné vytváření/úpravy.

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
cs_CZ: Toto je ukázková verze, používaná na testování nových vydání uMap. Pokud potřebujete stabilní verzi, použijte <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. Můžete si taky stáhnout celý projekt a nainstalovat na svém serveru, je to <a href="%(repo_url)s">open source</a>!

en: An OpenStreetMap project
cs_CZ: Projekt OpenStreetMap

en: version
cs_CZ: verze

en: Hosted by
cs_CZ: Běží na

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: My Maps (%(count)s)
cs_CZ: Moje mapy (%(count)s)

en: My Maps
cs_CZ: Moje mapy

en: My profile
cs_CZ: Můj profil

en: My teams
cs_CZ: Moje týmy

en: Map of the uMaps
cs_CZ: Mapa všch uMap

en: Get inspired, browse maps
cs_CZ: Inspirujte se, koukněte na mapy jiných

en: You are logged in. Continuing...
cs_CZ: Jste přihlášeni. Jedeme dál ...

en: by
cs_CZ: , autor:

en: More
cs_CZ: Více

en: Name
cs_CZ: Název

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Who can see
cs_CZ: Kdo může vidět

en: Who can edit
cs_CZ: Kdo může upravit

en: Last save
cs_CZ: Poslední uložení

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Open preview
cs_CZ: Otevřít náhled

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Download
cs_CZ: Stažení

en: Clone
cs_CZ: Klonovat

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: first
cs_CZ: první

en: previous
cs_CZ: předchozí

en: Page %(maps_number)s of %(num_pages)s
cs_CZ: Strana %(maps_number)s z %(num_pages)s

en: next
cs_CZ: další

en: last
cs_CZ: poslední

en: Lines per page: %(per_page)s
cs_CZ: Řádek na stranu: %(per_page)s

en: %(count)s maps
cs_CZ: %(count)s map

en: My Dashboard
cs_CZ: Můj ovládací panel

en: Starred maps
cs_CZ: Mapy označené hvězdičkou

en: Log in
cs_CZ: Přihlásit se

en: Sign in
cs_CZ: Registrovat

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Log out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Password change
cs_CZ: Změna hesla

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
cs_CZ: Z bezpečnostních důvodů zadejte své staré heslo a dvakrát zadejte nové heslo, abychom mohli ověřit, že jste jej zadali správně.

en: Old password
cs_CZ: Staré heslo

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: New password confirmation
cs_CZ: Potvrzení nového hesla

en: Change my password
cs_CZ: Změnit moje heslo

en: Password change successful
cs_CZ: Změna hesla byla úspěšná

en: Your password was changed.
cs_CZ: Vaše heslo bylo změněno.

en: Explore maps
cs_CZ: Prozkoumat mapy

en: %(count)s map found: | %(count)s maps found:
cs_CZ[0]: %(count)s nalezená mapa:
cs_CZ[1]: %(count)s nalezené mapy:
cs_CZ[2]: %(count)s nalezené mapy:
cs_CZ[3]: %(count)s nalezených map:

en: No map found.
cs_CZ: Mapa nenalezena.

en: Latest created maps
cs_CZ: Nedávno vytvořené mapy

en: Search maps
cs_CZ: Prohledávejte mapy

en: Search
cs_CZ: Hledej

en: Team deletion
cs_CZ: Smazání týmu

en: %(current_team)s’s maps
cs_CZ: mapy %(current_team)s

en: Browse %(current_team)s's maps
cs_CZ: Prohlížet mapy týmu %(current_team)s

en: %(current_team)s has no public maps.
cs_CZ: %(current_team)s nemá veřejné mapy.

en: Create or edit a team
cs_CZ: Vytvořit nebo upravit tým

en: Delete this team
cs_CZ: Smazat tento tým

en: Add user
cs_CZ: Přidat uživatele

en: Search my maps
cs_CZ: Prohledávat moje mapy

en: Map’s title
cs_CZ: Název mapy

en: Download %(count)s maps
cs_CZ: Stáhnout %(count)s map

en: You have no map yet.
cs_CZ: Zatím nemáte žádnou mapu.

en: My Teams
cs_CZ: Moje Týmy

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: New team
cs_CZ: Nový tým

en: Cannot delete a team with more than one member
cs_CZ: Nelze smazat tým s více než jedním členem

en: Team “%(name)s” has been deleted
cs_CZ: Tým "%(name)s" byl smazán

en: View the map
cs_CZ: Prohlídnout si tuto mapu

en: See full screen
cs_CZ: Zobrazit celou obrazovku

en: Map editors updated with success!
cs_CZ: Seznam přispěvovatelů byl úspěšně upraven!

en: The uMap edit link for your map: %(map_name)s
cs_CZ: Odkaz na úpravu uMap pro vaši mapu: %(map_name)s

en: Here is your secret edit link: %(link)s
cs_CZ: Zde je váš tajný odkaz na úpravu: %(link)s

en: Can't send email to %(email)s
cs_CZ: Nelze odeslat e-mail na %(email)s

en: Email sent to %(email)s
cs_CZ: E-mail odeslán na %(email)s

en: Only its owner can delete the map.
cs_CZ: Jen vlastník může vymzat tuto mapu.

en: Map successfully deleted.
cs_CZ: Mapa byla úspěšně smazána.

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
cs_CZ: Byla vytvořena kopie mapy! Pokud chcete upravovat tuto mapu z jiného počítače, použijte tento odkaz: %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
cs_CZ: Gratulujeme, byla vytvořena kopie mapy!

en: Layer successfully deleted.
cs_CZ: Vrstva úspěšně vymazána.

en: Permissions updated with success!
cs_CZ: Oprávnění úspěšně aktualizována!
